Teknologji

Automobili fluturues së shpejti në treg?

Keni telashe me veturë në rrugë? S’ka problem – vendosni krahët në automobil dhe thjeshtë fluturoni. Kjo ide çmendurake në të ardhmen do të mund të bëhet realitet. Aktualisht për ta realizuar këtë po punohet në 17 projekte nëpër gjithë botën. Në mesin e tyre është edhe MyCopter, projekt i Bashkimit Europian. Në këtë marrin […]


Facebook: Jo politikës përpara presidencialeve 2016 në SHBA

Teknologji & Politikë – Sipas Facebook, ajo që ndodhi në vitin 2012 me Obama-n dhe rrjetin social nuk do të përsëritet. Mbështetja e madhe përmes rrjetit dhe fitorja masive nga fushata online është një gabim që Zuckerberg nuk ka ndër mend ta përsërisë… Fushata e rizgjedhjes së Barack Obama-s u bë pioniere e një mënyre […]


Land Rover shpalos çmimet për modelet e vitit 2015

Land Rover ka shpalosur çmimet për veturat e reja që do të dalin në shitje në vitin e ardhshëm në tregun amerikan. Land Rover Discovery Sport është ndryshimi më i madh i linjës së re, përkrah azhurnimeve edhe në veturat tjera. Land Rover ka vendosur ta mbajë modelin LR2 që do të kushtojë 37 mijë […]Apple pritet të shesë 71.5 milionë iPhone këtë tremujor

Sipas analistit të kompanisë së sigurisë KGI, Ming-Chi Kuo, shitjet e modeleve të telefonëve inteligjent iPhone mund të rriten me 82% ose ndryshe Apple do të shesë 71.5 milionë njësi të iPhone gjatë këtij tremujori të katërt të vitit 2014. Analisti Kuo mendon që shitjet mund të bien gjatë tremujorit të parë të vitit 2015. […]


Thuaj “faleminderit” me Facebook

Një opsion i ri në kuadër në Ditës së Falënderimit që festohet javën e fundit të nëntorit, vjen nga rrjeti më i madh social Facebook. Ky opsion përfshin videot falënderuese që mund t’i bësh një njeriu, duke përdorur fotografi apo momente të tjera që keni ndarë bashkë në rrjetin social. Numri i videove është i […]


Kush po ju gjurmon përmes telefonit tuaj?

Smartfonët zënë një pjesë të konsiderueshme të jetës sonë të përditshme. Shumë prej nesh, i përdorin ato për të zbuluar çdo gjë që nga mënyrat e gatimit deri tek rrugët që duhet të ndjekim për tek destinacionet e dëshiruara, raporton PcWorld Albania. Por sa dijeni ka smartfoni juaj rreth jush? Specifikisht, kush po e gjurmon […]


iPad Air 2 i larë në ar 24 karat

iPad Air 2 nuk është një tablet i lirë, meqë është edhe tableti më i hollë në botë si dhe ka veçori shumë më të mira se tabletët e tjerë që gjenden aktualisht në treg. Kjo pajisje operon me sistemin iOS dhe ka 2GB RAM. Argjendaria vietnameze Karalux ka krijuar një version të larë me […]


Shkencëtarët skandinavë: “Elektrondotja Wi-Fi”, e rrezikshme për shëndetin

Njerëzit përballen me shumë sëmundje, nga tumoret e trurit dhe leuçemisë, deri në dëmtime të kujtesës dhe të përqendrimit, për shkak të rritjes së përfshirjes ‘Elektrondotjes’, siç është në rritje përhapja e rrjetit Wi-Fi në nivel global, paralajmërojnë shkencëtarët skandinavë. Ekip i ekspertëve për Anadolu Agency (AA), deklaruan se shkencëtarëve tashmë iu është bërë e […]


Versioni i ri i Google Maps ofron më shumë informacione

Shërbimi i hartave, Google Maps, do të ofrojë më shumë informacione me azhurnimin e fundit. Versioni 9.1 ka nisur të qarkullojë te përdoruesit e Androidit dhe përfshin detaje shtesë për destinacionin ose vendin, raporton Android Police. Fillimisht azhurnimi do të njoftojë për motin dhe kohën në lokacionin që ju keni kërkuar si destinacion. Po ashtu […]