Teknologji

FBI: Kujdes nga virusi që mund t’ua fshijë tërë hard-diskun

FBI ua ka tërhequr vërejtjen bizneseve të SHBA-ve se hakerët kanë përdorur një virus për të lansuar një sulm të madh në SHBA, pas sulmit të fundit të ndodhur ndaj kompanisë Sony. Ekspertët e sigurisë së kibernetikës kanë thënë se virusi i përshkruar në lajmërimin e FBI-së, duket se përshkruan atë që ka sulmuar Sonyn, […]


Google publikon listën e aplikacioneve më të mira për vitin 2014

Pas hyrjes në muajin e fundit të vitit 2014, shumë prej nesh po mendojnë për festat e fundvitit. Ne njerëzit e botës së teknologjisë mendojmë gjithashtu dhe për top listat e 2014. Google ka menduar të njëjtën gjë dhe ka prezantuar listën e aplikacioneve më të mira të 2014. Në Google Play Store ju mund […]Manhart MH4 550 BMW M4 – FOTO

Manhart në majin e këtij viti në opinion ka paraqitur disa njoftime me të cilat ka paralajmëruar pakon e re tuning MH4 550 për modifikim të BMW-M4 Coupe të ri, e këto ditë edhe këtë M4 të zbukuruar të cilin vizitorët mund ta shohin në panairin tuning në Esen. Aty mund të vërehet para së […]


Dëshironi të sfidoni gravitetin? – VIDEO

Nëse deri para dy dekadash, një platformë lëvizëse që qëndron pezull, ishte një ëndërr, sot ajo ka gjasa të bëhet një mënyrë interesante transporti, të paktën në disa lloje sipërfaqesh. Bëhet fjalë për një lloj skeitbordi fluturues i quajtur Hendo, që funksionon nëpërmjet shtyrjes së poleve të njëjta të magneteve, që kundërveprojnë ndaj forcës së […]


Së shpejti 70% e shitjeve online do të kryhen nga smartfonët

Blerjet online përmes smartfonit priten të ndryshojnë rrënjësisht industrinë e shitjeve. Ekspertët e kësaj fushe kanë parashikuar se shumë shpejt 70% e blerjeve online do të kryhen nga smartfonët e përdoruesve. Aktualisht në Indi, përdoruesit e internetit mobile janë më të shumtë se ata që navigojnë në internet nga kompjuteri i tyre personal. Me rritjen […]


Analizë: A e ka Europa pushtetin të “përçajë” Google

Anëtarët e Parlamentit Europian do të përballen me Komisionin Europian lidhur me pozitën dominuese të motorit të kërkimit për të vendosur nëse duhet të ndahet nga pjesa tjetër e kompanisë. Parlamenti Europian është i gatshëm për të votuar një ndarje të Google, një përpjekje që përshkallëzon më tej mosbesimin ndaj kompanisë së motorit të kërkimit. […]


Paisjet elektronike të teknologjisë modern

Çdo vit, panairet e paisjeve të teknologjisë së lartë tërheqin konsumatorë të shumtë në Shtetet e Bashkuara, Japoni, Evropë dhe në gadishullin arabik. Megjithëse shumica e njerëzve janë tashmë të rrethuar nga pajisje elektronike inteligjente të të gjitha llojeve, gjithmonë disa dëshirojnë edhe një më shumë, e cila të jetë më e mirë dhe më […]


Sonim XP7, telefoni më i fortë Android LTE

Sonim, kompania që merret me krijimin e telefonave inteligjentë të pathyeshëm, ka krijuar së fundmi telefonin XP7 Android 4.4 KitKat. Ai cilësohet si telefoni inteligjent më i fortë deri tani me lidhjen 4G LTE. Përveç mbrojtjes deri në gradën ushtarake, ky telefon ofron gjithashtu edhe ekran të pathyeshëm. Ai ka marrë certifikimin IP68 (që do […]


Skoda shpalos modelin e ri Fabia R5 – FOTO

Skoda ka shfaqur detaje dhe fotografi të konceptit të saj Fabia R5 që do të marrë pjesë në garat e rallyt në vitin e ardhshëm. Kompania çeke ka qenë prezente në garat e veturave që nga viti 1998. Vetura e parë garuese e Skodas, Fabia S2000, ishte Osumë e suksesshme dhe ka mbrojtur titullin e […]